McCook Wrestling Results at Holdrege Invite
Dec 9, 2023 / Hometown Family Radio Sports Network
Team Scores | ||
---|---|---|
1 | Broken Bow | 224.0 |
2 | Salina-Central HS | 186.0 |
3 | Norton | 138.5 |
4 | Northwest | 135.0 |
5 | Columbus Lakeview | 133.5 |
6 | Minden | 131.5 |
7 | Nebraska City | 113.0 |
8 | McCook | 90.5 |
9 | Wayne | 84.0 |
10 | Holdrege | 63.0 |
Holdrege Duster Wrestling Scramble Results for McCook
120
Tyce Hammerlun (3-3) placed 4th and scored 9.0 team points.
- Round 1 - Tyce Hammerlun (McCook) 3-3 won by decision over Harrison Reed (Minden) 6-7 (Dec 15-9)
- Round 2 - Garrett Schultz (Wayne) 11-1 won by fall over Tyce Hammerlun (McCook) 3-3 (Fall 1:52)
- Round 3 - Tyce Hammerlun (McCook) 3-3 won by fall over Alex Linden (Northwest) 2-8 (Fall 2:54)
- Championship Bracket - Chauncey Watson (Broken Bow) 10-1 won by fall over Tyce Hammerlun (McCook) 3-3 (Fall 2:19)
- 3rd Place Match - Hunter Hall (Salina-Central HS) 6-5 won in sudden victory - 1 over Tyce Hammerlun (McCook) 3-3 (SV-1 7-5)
138
Trenton Raile (3-7) placed 7th and scored 3.0 team points.
- Round 1 - Braxon Rynearson (Broken Bow) 6-2 won by fall over Trenton Raile (McCook) 3-7 (Fall 3:47)
- Round 2 - Grant Maas (Wayne) 8-2 won by fall over Trenton Raile (McCook) 3-7 (Fall 2:13)
- Round 3 - Trenton Raile (McCook) 3-7 received a bye () (Bye)
- Round 4 - Grant Herman (Salina-Central HS) 7-3 won by major decision over Trenton Raile (McCook) 3-7 (MD 10-2)
- 7th Place Match - Trenton Raile (McCook) 3-7 won by decision over Malikye Dovel (Nebraska City) 4-6 (Dec 8-4)
144
Tristan Campbell (9-1) placed 1st and scored 30.5 team points.
- Round 1 - Tristan Campbell (McCook) 9-1 won by tech fall over Ashton Huggins (Northwest) 2-7 (TF-1.5 2:36 (16-0))
- Round 2 - Tristan Campbell (McCook) 9-1 won by fall over Brogan Hendricksen (Broken Bow) 3-7 (Fall 3:41)
- Round 4 - Tristan Campbell (McCook) 9-1 won by fall over Griffin Hall (Salina-Central HS) 5-6 (Fall 3:05)
- Round 5 - Tristan Campbell (McCook) 9-1 won by decision over Eli Pilakowski (Columbus Lakeview) 8-2 (Dec 3-0)
- 1st Place Match - Tristan Campbell (McCook) 9-1 won by decision over Brennen Pfannenstiel (Norton) 8-2 (Dec 3-2)
190
Gabe Roberts (5-3) placed 2nd and scored 22.0 team points.
- Round 1 - Gabe Roberts (McCook) 5-3 won by fall over Jackson Kreifel (Nebraska City) 8-2 (Fall 5:22)
- Round 2 - Gabe Roberts (McCook) 5-3 won by fall over Chance Bailey (Holdrege) 3-6 (Fall 3:30)
- Round 3 - Gabe Roberts (McCook) 5-3 won by fall over Kolton Kerr (Northwest) 4-6 (Fall 2:47)
- Championship Bracket - Gabe Roberts (McCook) 5-3 won by fall over Connor Carter (Salina-Central HS) 3-6 (Fall 3:08)
- 1st Place Match - Max Denson (Broken Bow) 9-0 won by fall over Gabe Roberts (McCook) 5-3 (Fall 2:42)
215
Quentin Terry (6-5) placed 5th and scored 8.0 team points.
- Round 1 - Colton Stover (Norton) 8-2 won by fall over Quentin Terry (McCook) 6-5 (Fall 3:44)
- Round 2 - Quentin Terry (McCook) 6-5 won by fall over Dawson Thorne (Nebraska City) 1-6 (Fall 1:23)
- Round 3 - Cal Wells (Broken Bow) 9-1 won by fall over Quentin Terry (McCook) 6-5 (Fall 3:09)
- Consolation Bracket - Quentin Terry (McCook) 6-5 won by decision over Gavin Forkner (Holdrege) 4-6 (Dec 7-3)
- 5th Place Match - Quentin Terry (McCook) 6-5 won by decision over Sebastian De La Cruz (Columbus Lakeview) 6-5 (Dec 4-2)
285
Spencer Steinbeck (6-5) placed 2nd and scored 18.0 team points.
- Round 1 - Spencer Steinbeck (McCook) 6-5 won by fall over Carlos Aguilar (Salina-Central HS) 1-9 (Fall 3:30)
- Round 2 - Spencer Steinbeck (McCook) 6-5 won by fall over Caden Dahlke (Northwest) 5-6 (Fall 0:58)
- Round 3 - Corbin Puga (Norton) 5-0 won by fall over Spencer Steinbeck (McCook) 6-5 (Fall 1:14)
- Championship Bracket - Spencer Steinbeck (McCook) 6-5 won by decision over Evan Lutkemeier (Minden) 10-4 (Dec 4-3)
- 1st Place Match - Corbin Puga (Norton) 5-0 won by fall over Spencer Steinbeck (McCook) 6-5 (Fall 0:55)