Connect with us
Facbook Icon Button Twitter Icon Button Phone Icon Button
MCCOOK WEATHER

McCook Bison mascot logo.

2021 Girls All-State Tennis Honors


McCook Bison mascot logo.

Nebraska High School Tennis Coaches Association, in cooperation with the Nebraska Coaches Association, announces the Class B All-State Girls Tennis Team for 2021.

 

All-State First Team-Girls Tennis, Class B 


Captain- Meena Satpathy, 12, Omaha Duchesne

Crystal Craft, 12, Norris

Paulina Gilgenast, 9, Omaha Duchesne

Ashlyn Kucera, 12, Grand Island Central Catholic

Ina Satpathy, 10, Omaha Duchesne

Madeline Starr, 12, Norris 

 

All-State Second Team-Girls Tennis, Class B


  Abigail Brewster, 12, Omaha Duchesne

  Bridget Duffy, 12, Omaha Duchesne

  Joslyn Hammond, 11, McCook

  Georgia Havel, 12, Norris

  Isabel Havel, 12, Norris

  Kristen Whaley, 12, Gering

 

All-State Honorable Mention-Girls Tennis, Class B


Adams Central: Merci Hood       

Beatrice: Olivia Pfeiffer, Avery Plessel

Bennington: Kailee Bailey, Eva Behlen              

Brownell-Talbot/Concordia: Crystal Huang 

Elkhorn: Paulina Fomicheva, Becca Vala, Julia Gates                

Elkhorn North: Allison Tabaka

Gering: Paige Schneider             

Grand Island CC: Haily Asche, Carolyn Maser, Mia Golka

Hershey: Carley Sexton, Anna Berntson, Carly Sexson, Brandy Bode                              

Lincoln Christian: Molly Looper, Jenna Wiltfong   

McCook: Lexi Hauxwell, Emily Kjendal, Oliia Koetter, Elsa Wilcox                         

Norris: Jacee Carlow, Bailee Zavala

Omaha Skutt: Scarlett Lunning, Quinlan Sullivan, Anna Weberg, Katlyn Nelson, Breanna Skala   

Waverly: Zoey Nelson, Morgan Schuelke                  

York: Erin Case, Natalie Rockenbach, Addison Legg, Meaghan Rowe               

 

Nebraska High School Tennis Coaches Association, in cooperation with the Nebraska Coaches Association, announces the Class A  All-State Girls Tennis Team for 2021.


First team  All State - Girls Tennis,  Class A

Captain - Clare Plachy, Senior, Lincoln Pius X

Mary Faulk, Senior, Millard North

Camilla Ibrahimova, Junior, Lincoln Southeast

Caroline Miller, Senior, Lincoln Southeast

Elsa Jurrens, Sophomore, Omaha Marian

Allyson Keitges, Junior, Lincoln Southeast 

   

Second team  All State - Girls Tennis,  Class A

   Cecilia Ulrich, Sophomore, Lincoln Pius X

   Elly Johnsen, Senior, Lincoln East

   Riya Kannapareddy, Junior, Millard North

   Ella Ford, Senior, Lincoln Southwest

   Kristina Le, Junior, Lincoln East

   Meg Hove, Senior, Lincoln Southwest

   Elizabeth Nelson, Senior, Elkhorn South

 

Honorable Mention


Bellevue East:  Claire Peoples 10, Christina Carozza 11

Columbus:  Addison Duranski 12, Miranda Swanson 12, Rebecca Hazlett 12, Logan Kapels 11

Elkhorn South: Anna Dynek 12, Elli Klein 12, Julia Dittrick 10, Lauren Hinrichs 10

Fremont:  Abigayle Bigsby 10, Tawnie Escamilla 12

Grand Island:  Macy McDonald 11

Kearney:    Olivia Flood 11, Makenna Henning 12, Anna Boyd 12, Elizabeth Young 12, 

Meghan Dahlke 11, Cecilia Henning 10

Lincoln East:  Gibsen Chapman 9, Sofia Sarroub-Le Sueur 9, Olivia Brehm 12, Kyana Le 12

Lincoln North Star: Caitlin Hudson 11, Abigail Lottman 9

Lincoln Pius X: Anna Burt 12, Aly Woita 11, Stacie Thompson 12, Dominique Pace 10

Lincoln Southeast:   Ella Kostal 12, Averie Dodds 12, Lily Rippeteau 11

Lincoln Southwest: Grace Bartolome 11, Ella Dean 11, Natalie Thompson 10, Lainie Fanton 12

Millard North:  Anna Pipinos 11, Ria Boob 11

Millard South:  Callie Freeman 11, Abby Gerdes 12

Millard West:  Julia Wegiel 11, Ellie McCormick 10

Norfolk:    Sydney Reynolds 11, Karly Kalin 12

Omaha Burke:  Abigail Logeman 12, Breana Schneidewind 12

Omaha Marian: Ellen Crotzer 10, Sydney Schroeder 11, Cecilia Regan 10, Lauren Mendlicek 10, 

   Ava Schroeder 9

Omaha Westside: Anna Schmillen 12, Claire Bonnett 11, Kathryn Terry 11

Papillion-LaVista:  Sofia Hurst 11, Haley Wilwerding 10


<< Previous Next >>